Iniekcja ciśnieniowa
Jedną z oferowanych przez nas usług jest iniekcja ciśnieniowa. Polega ona na wywierceniu niewielkich otworów i zamontowaniu w nich iniektorów (pakerów), a następnie wtłoczeniu przez nie odpowiedniej substancji uszczelniającej pod wysokim ciśnieniem. Taką substancją może być żywica epoksydowa lub poliuretanowa. Dzięki iniekcji ciśnieniowej można w prosty sposób wzmocnić i uszczelnić konstrukcję budynku. Metoda ta jest nieinwazyjna i skutecznie eliminuje problemy związane z wilgocią i przeciekami.
Ciśnieniowa iniekcja jest tańszą i szybszą alternatywą dla odtworzenia poziomej lub pionowej hydroizolacji metodami tradycyjnymi. Wynika to z tego, że metody tradycyjne wiążą się z koniecznością odkopywania fundamentów albo odsłaniania ścian obiektu budowlanego, a to generuje większą ilość pracy i większe koszty.
Jakich materiałów używa się podczas iniekcji ciśnieniowej?
W trakcie iniekcji ciśnieniowej wykorzystujemy rozmaite materiały. Ich dobór zależy głównie od rodzaju oraz zakresu działań niezbędnych do odbudowania izolacji przeciwwodnej i przeciwwilgociowej. Wpływ na wybór materiałów ma także stopień zawilgocenia oraz rodzaj surowca budowlanego. Najczęściej korzystamy z żywic poliuretanowych i epoksydowych, aczkolwiek używamy też żelów akrylowych lub zaczynów cementowych.
Istotny jest także prawidłowy dobór pakerów. Podczas przeprowadzania wysokociśnieniowej iniekcji stosuje się pakery stalowe. Natomiast w trakcie niskociśnieniowej iniekcji sprawdzą się modele plastikowe. Pakerów stalowych używa się również w przypadku iniekcji cementowej, zaś te z plastiku wykorzystywane są podczas iniekcji żywic.
Planując iniekcję ciśnieniową, należy zwrócić uwagę na stopień uszkodzenia ścian – wszelkie rysy, ubytki i szczeliny. Nie bez znaczenia jest też obecność dylatacji oraz przejść rur instalacyjnych. Na podstawie tych parametrów dobiera się właściwą średnicę i rozstaw otworów iniekcyjnych.
Iniekcje ciśnieniowe kurtynowe
Iniekcja ciśnieniowa jest wykorzystywana m.in. do odgrodzenia ścian od gruntu. Polega ona na wykonaniu sieci otworów przenikających przez konstrukcję na wylot, a następnie wtłoczeniu pod ciśnieniem materiału izolującego. Tworzy on powłokę uszczelniającą, czyli tzw. kurtynę. Pod wpływem działania wilgoci wtłoczone żele zwiększają swoją objętość, dzięki czemu mogą wypełnić ubytki i rysy na zewnętrznej warstwie muru, która ma bezpośredni kontakt z ziemią.
Jakie są zalety iniekcji ciśnieniowej?
Iniekcje ciśnieniowe cieszą się tak dużą popularnością ze względu na swoje liczne zalety. Pozwalają skutecznie wyeliminować problem przecieków w budynku bez konieczności wykonywania inwazyjnych prac. Wystarczy jedynie wywiercić niewielkie otwory, przez które wprowadza się wybraną substancję. W przeciwieństwie do innych metod, iniekcja ciśnieniowa nie wymaga rozbiórki większych fragmentów ścian lub wyłączania obiektu z użytkowania na czas wykonania prac. Działania te trwają niezwykle szybko.
Iniekcja ciśnieniowa pozwala na uszczelnienie budynku i pozbycie się problemu przecieków szybciej i łatwiej niż wiele innych technik, wykorzystywanych jeszcze kilka lat temu. Jest droższa, jednak umożliwia działanie zarówno w pionie, jak i poziomie. Wszystkie prace są wykonywane wewnątrz budynku, niezależnie od pogody. Takie działania nie generują dużego bałaganu i nie wymagają przeprowadzania kosztownego remontu po zakończeniu usługi.
Kiedy najczęściej stosuje się iniekcję ciśnieniową?
Iniekcja ciśnieniowa może być wykorzystana w niemal każdym budynku. Istnieją sytuacje, w których sięga się po nią zdecydowanie najczęściej. Mowa tu m.in. o kapilarnym podciąganiu wilgoci. W takim przypadku woda gromadzi się w szczelinach, ubytkach i odpryskach w konstrukcji, a następnie przenika do wnętrza obiektu. Jej działanie może szybko doprowadzić do naruszenia ważnych elementów obiektu, a po kilku latach – konieczności przeprowadzenia generalnego remontu lub nawet rozbiórki.
Iniekcja ciśnieniowa może bardzo dokładnie wypełnić wszystkie, nawet najmniejsze ubytki w konstrukcji. Dzięki temu zabezpiecza je przed wnikaniem wilgoci. Metoda ta w wielu przypadkach jest znacznie skuteczniejsza niż standardowe techniki.
Iniekcja pod wysokim ciśnieniem pozwala szybko poradzić sobie z przeciekiem w ścianie. Może być stosowana w miejscach, w których panuje podwyższony poziom wilgotności, np. łazienkach i kuchniach, a także w całym budynku. Często przeprowadza się ją również w garażach i w obrębie piwnic oraz fundamentów. Wszystko zależy od potrzeb inwestora i problemu, z jakim się boryka. Iniekcja może być też sposobem na zapobieganie usterkom, zanim się pojawią.
Wykonujemy iniekcje ciśnieniowe we Wrocławiu i okolicznych miejscowościach. Dojeżdżamy do budynków naszych klientów – zarówno prywatnych, jak i firmowych. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów współpracy.